Drukarnia Fleksograficzna
Etykiety bezklejowe

Ekologicznie przyjaźnie dla środowiska

Ekologia to nie tylko aktualna moda czy filozofia, ale ewolująca rzeczywistość. Ekologicznie czyli przyjaźnie dla środowiska. Podejście to towarzyszy nam od samego początku, ale dopiero teraz gdy świadomość konsumencka się zmienia, widzimy że tylko my ludzie mamy wpływ na to jak będzie wyglądać otaczający nas świat i środowisko. Dlatego też, staramy się prowadzić zrównoważoną politykę ekologiczną. Każdy może drukować etykiety na ekologicznych materiałach. Dzięki naszym rozwiązaniom i ewolucji w branży surowców tworzymy ekologiczne etykiety, ale przede wszystkim drukujemy je w ekologiczny sposób. Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu. Świadomi Konsumenci coraz częściej wybierają produkty przyjazne środowisku. Oprócz wartości informacyjnej same etykiety ekologiczne na opakowaniach są wykonane z przyjaznych środowisku materiałów. Rozkładają się dużo szybciej niż tradycyjne etykiety ze względu na wykorzystanie papieru Kraft. Jednocześnie wyróżniają się podwyższoną trwałością i odpornością, doskonale przylegając do różnego rodzaju powierzchni. Eko etykieta pozwala budować pozytywny wizerunek firmy. Część Klientów wybiera etykiety biodegradowalny, które niestety nadal są dość drogie. Wszystkie oferowane papiery mają certyfikat PEFC The Programme for Endorsement of Forest Certification, etykieta informuje, że produkt wspiera odpowiedzialną gospodarkę leśną, oraz FTC. Trendem rynkowym jest najbardziej wykorzystanie odchudzonych materiałów lub 30% lub 100% z recyklingu. 

- OPAKOWANIA BIODEGRADOWALNE 

Etykiety bio czyli biodegradowalne i biokompostowalne. Aktualnie, na polskim rynku nie ma infrastutury i przepisów, które by zajmowały się opakowaniami BIO. Nie można mylić opakowań do Recyklingu z opakowaniami BIO. Opakowania BIO powinny być umieszczane w osobnych koszach by się nie mieszały z materiałami do recyklingu, ponieważ takie materiały BIO zanieczyszczają folie i ani się nie nadają wówczas do recyklingu ani nie będą biodegradowalne. Problem bierze się z przepisów albo jego braku. Opakowania biodegradowalne i biokompostowalne mają sens gdy każdy ich element opakowania łącznie z klejem etykiety i nadrukiem, jest biodegradowalny.

Drukarnia BART posiada w pełni etykiety z klejem biodegradowalnym, które są przyjazne dla środowiska, podlegają w 100% degradacji. Surowiec wykorzystywany do takiego rodzaju etykiet samoprzylepnych jest tworzony z materiałów organicznych, które otrzymywane są drogą chemicznej syntezy. 

Ostateczną przeszkodą są jeszcze farby użyte do zadruku ponieważ niestety jeszcze nie podlegają biodegradacji. Jeśli w przypadku kleju możemy nie mieć większych trudności z otrzymaniem organicznej mieszanki, zdolnej do całkowitego rozkładu w krótkim czasie, tak w kwestii farb niestety nie nastąpił jeszcze żaden znaczący przełom technologiczny. Niemniej jednak, nawet użycie zadruku nie niweluje korzyści związanych z posiadania eko-etykiety.

Opakowania BIO rozkładają się podczas kompostowania z odpadami organicznymi, nie uwalniając przy tym substancji szkodliwych. Przy utylizacji biotworzyw emisja gazów cieplarnianych jest niemal o połowę niższa niż w przypadku tworzyw sztucznych. Opakowania BIO jako materiał jednorodny nie wymagają dodatkowej segregacji , wraz z resztkami żywności trafiają do kompostownika. Znak ekologiczny jest przeznaczony dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Produkty ekologiczne z tym symbolem ekologicznym są w pełni biodegradowalne i mogą być kompostowane wraz z odpadami organicznymi. Podczas kompostowania nie uwalniają substancji szkodliwych dla środowiska. Opakowanie biodegradowalne powinno być całkowicie bio co za tym idzie nadruk powienien zostać wykonany za pomocą farb biodegradowalnych. 

 

PORADY MERYTORYCZNE HANDLOWCÓW : Michał Bartecki.


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Surowiec BIODEGRADOWALNY jest specjalny, występuje w konstrukcjach na rolkach. To nie to samo co materiał z recyklingu. Do drukarek arkuszowych A4 nie ma takich materiałów. Jest konstrukcja wersja NATURElaser z recyklingu. Jednak ze względu na kleje istnieje ograniczenie, ponieważ bęben drukarki laserowej rozgrzewa się do wyższej temperatury i ma negatywny wpływ. Do wyboru jest standardowy klej odporny na wysokie temperatury drukarki laserowej. Surowce biodegradowalny i biokompostowalny trafiające w odpowiednie miejsce mają ulegać rozpadowi, surowce z recyklingu do tego się nie nadają, mogą być tylko ponownie przetworzone w wyspecjalizowanej fabryce. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Materiały papierowe, które wspierają zamknięty obieg : Papier jest wykonany z włókien drzewnych, naturalnego, odnawialnego surowca nadającego się do recyklingu. O ile duże ilości papieru są poddawane recyklingowi, większość przetwarzanego włókna jest wykorzystywana do produkcji tektury pochodzącej z recyklingu zamiast wykorzystywania papieru na potrzeby etykiet dekoracyjnych. Chociaż coraz więcej materiałów wierzchnich i podkładów jest wykonywanych z surowców wtórnych, na całym świecie potrzebna jest infrastruktura i zdolność do produkcji większej ilości papieru premium zawierającego surowce wtórne. Papier z RECYKLINGU jest pozyskiwany w odpowiedzialny sposób zawiera surowce wtórne wykorzystuje mniej materiału umożliwia recykling (lub ponowne wykorzystanie) jest kompostowalny Papiery, które są pozyskiwane w odpowiedzialny sposób. Dostępne są surowce w których jest 30% recyclatu i 100% z recyklingu. Aktualnie nie ma dostępnego papieru termicznego TOP wykonanego z surowców z recyklingu.

 

EKOLOGIZM na świecie mozna podzielić na takie nurty : 

1. Recycle recykling recykling

Znak OPAKOWANIA NADAJĄCE SIĘ DO RECYKLINGU, dotyczy opakowania:

Certyfikat znak opakowanie nadające się do recyklingu /trzy strzałki/ - to znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które nadają się do ponownego przetworzenia i wyprodukowania z odzyskanych surowców innego, podobnego produktu (aluminium - puszki, tworzywa sztuczne - pojemniki, butelki, papier - torby, tektury do pakowania, wypełniacze do pudełek). Wewnątrz pętli może znajdować się liczba informująca jaki procent użytych do produkcji materiałów pochodził z recyklingu.  Czasem także podaje się nazwę materiału, z którego wytworzono dany produkt ekologiczny. Symbol ekologiczny potocznie określa się mianem "recykling".

Przydatność do recyklingu - znak ekologiczny przydatności opakowania do recyklingu. Znak ten na etykiecie informuje o przydatności ale co gdy opakowanie np. BUTELKA jest z PET, etykieta z folii PP, nakrętka z HDPE a etykieta jest do butelki przyklejona ? Czym różni się ten znak od znaku NADAJĄCY SIĘ DO RECYKLINGu ? Czy te znaki oznaczją, że produkty trzeba wyrzucać do koszy z plastikiem ?

 

2. Reduce redukcja masy materiały LITE odchudzone, 

 

3. Materiały odnawialne jak FSC, ze zrównoważonego rozwoju.

W drukarni BART etykiety papierowe GLOSS, MAT, termiczne ECO lub TOP, posiadają certyfikat PEFC i FSC. Certyfikat PEFC razem z FSC są to najbardziej znane certyfikaty przyznawane wyrobom z drewna i papieru. Jeśli produkt posiada taki certyfikat to oznacza to, że material wykorzystany do jego produkcji pochodzi z lasu posiadającego certyfikat.

Certyfikat Forest Stewardship Council (FSC) w Europie niemal 99% materiałów wierzchnich posiada certyfikat FSC. Oferujemy wyłącznie materiały papierowe z certyfikatem FSC, więc można mieć pewność, że pochodzą one z masy włóknistej pozyskiwanej z lasów zarządzanych w odpowiedzialny sposób. Papiery zawierające surowce wtórne. Papier jest przeznaczony do wszystkich kształtów i projektów etykiet oraz oferuje bardzo dobrą drukowalność i atrakcyjny półpołysk, taki sam jak w przypadku standardowych papierów nie poddawanych recyklingowi.

 

Podstawowym celem certyfikacji jest doskonalenie metod zrownoważonego gospodarowania lasami. Certyfikat ten zapewnia, że pochodzenie surowca drzewnego zawartego w wyrobie jest znane - aż do certyfikowanego lasu. Obecny rynek jest coraz bardziej konkurencyjny i zwyciężają na nim produkty przyjazne dla środowiska. Dodatkową zaletą materialow / etykiet z certyfikatem PEFC jest to, że mogą być wykorzystywane wraz z produktami spożywczymi. Idealnie sprawdza się przy produktach ważonych, owocach i warzywach, wysyłce i śledzeniu, sprzedaży detalicznej oraz w wielu innych obszarach.  Jednocześnie poprawiają wydajność operacyjną, umożliwiając stosowanie większej liczby etykiet na rolkę, a także zwiększają szybkość i wydajność, ograniczając potrzebę wymiany rolek w czasie, gdy prasa jest uruchomiona.

 

PEFC (The Programme for Endorsement of Forest Certification) to organizacja pozarządowa, która została utworzona by wspierać  zrównoważoną  gospodarkę leśną. Ocenia ona i weryfikuje państwowe systemy leśne wg standardów krajowych, akredytowanych przez PEFC. Kupując produkty z tym oznaczeniem wspiera się odpowiedzialną gospodarkę leśną. Takie zakupy nie przyczyniają się do niszczenia drzew i nie wspierają przedsiębiorstw łamiących prawa człowieka. PEFC na produkcie oznacza, że produkt pochodzi z drewna certyfikowanego według standardów PEFC, gwarantuje, że całość lub część surowca użytego do jego produkcji pochodzi z lasów z certyfikatem ekologicznym PEFC, oznacza, że gospodarka w nim prowadzona bierze pod uwagę aspekty ekonomiczne, społeczne i ekologiczne i jest zgodna z zasadami PEFC, oznacza, że pochodzenie surowca drzewnego (drewna, papieru) zawartego w wyrobie jest znane – aż do miejsca jego pozyskania w lesie.

 


 

PORADY MERYTORYCZNE HANDLOWCÓW : Michał Bartecki.


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Surowiec z recyklingu jest specjalny, występuje w konstrukcjach na rolkach w różnych wariantach także z klejem odlepnym. Do drukarek arkuszowych A4 jest konstrukcja wersja NATURElaser z recyklingu. Jednak ze względu na kleje istnieje ograniczenie, ponieważ bęben drukarki laserowej rozgrzewa się do wyższej temperatury i ma negatywny wpływ. Do wyboru jest standardowy klej odporny na wysokie temperatury drukarki laserowej. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

W naszej ofercie znajduje się folia FOREST FILM PP – wyprodukowana z drewna (polimery tworzone są z poddanych rafinacji olejków eterycznych pozyskiwanych z masy drzewnej podczas produkcji celulozy). W tym przypadku folia produkowana jest ze źródeł odnawialnych (drewno) w odróżnieniu od folii produkowanej tradycyjnie z ropy naftowej, która jak wiadomo odnawialna nie jest. Folia FOREST FILM PP niczym nie różni się od folii PP wyprodukowanej z ropy naftowej.

W ofercie dostępne są również folie pochodzenia roślinnego Rafbio PE White/Clear FTC 85 wyprodukowane z etanolu pochodzącego z trzciny cukrowej.

 

PORADY MERYTORYCZNE HANDLOWCÓW : Michał Bartecki.


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Surowiec FOREST jest specjalny, występuje w konstrukcjach na rolkach. Do drukarek arkuszowych A4 nie ma takiego rozwiązania. Jest tylko konstrukcja NATURElaser z recyklingu. Jednak ze względu na kleje istnieje ograniczenie, ponieważ bęben drukarki laserowej rozgrzewa się do wyższej temperatury i ma negatywny wpływ. Do wyboru jest standardowy klej odporny na wysokie temperatury drukarki laserowej. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie