Drukarnia Fleksograficzna
Etykiety bezklejowe

Etykiety farmaceutyczne

Branża farmaceutyczna jest jedną z najbardziej wymagających branż. Etykiety muszą spełniać szereg wymagań. Procesy certyfikacji są długotrwałe i pracochłonne. Same naklejki częstwo są małych rozmiarów i mają zawierać ogromną ilość czytelnych informacji. Dlatego też często stosuje się w tej branży etykiety wielowarstwowe typu PEEL OFF. Trudnością danej brańzy są surowce z których wykonane są opakowania. Małe, zakrzywione średnice opakowań, porowate powierzchnie. Farmacja niesety zmierza się z problemami podrabiania jej produktów i dlatego coraz częściej im bardziej skomplikowana jest etykieta tym lepiej.

Etykiety używane w farmacji są aplikowane na materiały różnych kształtów, najczęściej na małe i zaokrąglone powierzchnie jak np. próbówki, pojemniki, strzykawki, fiolki. Są to powierzchnie trudne w aplikowaniu. Przechowywanie towarów w niskich temperaturach wymaga specjalnych etykiet, materiału wierzchniego i kleju. Dla jednostek wykonujących badania naukowe w dziedzinie medycyny i biologii polecane są specjalistyczne etykiety samoprzylepne przeznaczone do głębokiego mrożenia. Są odporne na warunki przechowywania i formy sterylizacji laboratoryjnej. Ważnym czynnikiem znaczącym w przypadku etykiet farmaceutycznych jest to by krawędzie etykiety się unosiły, nie odginały po zaplikowaniu na opakowaniu. Ważne jest by etykieta nie była zbyt sztywna by nie próbowała wracać do swojego pierwotnego kształtu. Etykiety farmaceutyczne różnią się od etykiet dla aptek, wykorzystanym klejem, który jest wysokiej przyczepności początkowej. Dzięki temu nie odklejają się od powierzchni o niestandardowej krzywiźnie. Gdy etykiety mają być poddane sterylizacji wówczas wykorzystuje się etykiety foliowe PP białe ze specjalnym klejem. Gdy etykiety mają być tanie i być używane na pojemniki to wówczas wykorzystuje się materiał papier, z włóknami umieszocznymi w taki sposób by uniknąć problemu prostowania się etykiet. W branży farmaceutycznej głównie się stosuje powierzchnie papiery z najmocniejszym połyskiem gdzie Klient chce mieć lepszy błysk materiału. Najpopularniejszym materiałem jest papier PHARMAGLOSS i folia PE-HD do worków z krwią. 

 

NADRUK TERMOTRANSFEROWY NA DRUKARCE (czytaj więcej)

Etykiety farmaceutyczne posiadają najczęściej powierzchnię foliową błyszczącą. W zależności od tego jaką trwałość zadruku oczekiujemy, możemy użyć do zadruku tańszych kalek barwiących żywicznych lub droższych. Kalki barwiące woskowe nie są zalecane.

 

ZASTOSOWANIE Z KLEJEM (czytaj więcej)

 

POMOC/PORADA MERYTORYCZNA HANDLOWCA : Michał Bartecki


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Etykiety do naklejania na brzegi kartoników w celu zabezpieczenia opakowania przed niekontrolowanym otwarciem występują tylko na rolkach. Nie ma takich rozwiązań do drukarek drukujących w Arkuszach A4. Surowcem jest folia Clear przezroczysta, z klejem ultra przezroczystym mocno związującym się z kartonikiem niepolakierowanym (RP62eu , S799P). Aplikowanie etykiet tych jest przez aplikatory, które nie mają możliwości pobierania z arkuszy. Etykiety te mają najczęściej kształty okrągłe. Aplikatory jeśli mają czujnik ultrasonograficzny to nie potrzebują czarnego znacznika do rozpoznania kolejnych etykiet. Jeśli czujnik jest starszej generacji i chcemy drukować też na tych etykietach to potrzebny jest czarny znacznik na podkładzie silikonowym dzięki któremu aplikator będzie rozpoznawać kolejne sztuki etykiet. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety samoprzylepne dla aptek, etykiety aptekarskie. Na tych etykietach zapisywane są najczęściej dane identyfikujące leki, tekst, kod kreskowy, data ważności, adres i informacje o aptece. Drukowanie wykonuje się za pomocą drukarek termicznych. Do oznaczania leków wykorzystywane są etykiety papierowe termiczne i termotransferowe białe, które zawierają zwykły standardowy klej. W przypadku małych etykiet o powierzchni klejącej małej, czyli poniżej 32x20 , najlepiej sprawdzić darmowe PRÓBKI !!!, przetestować który klej najlepiej wiąże do danego podłoża (ważny jest surowiec, powierzchnia, warunki użytkowania). 

 

Naklejki dla aptek wyróżnia / charakteryzuje mały rozmiar np.

- 32x20 mm.

- 40x30 mm.

- 35x25 mm.

 

POMOC/PORADA MERYTORYCZNA HANDLOWCA : Michał Bartecki, Agnieszka Kacmarska, Daniel Szydłowski. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety peel off (dwu warstwowe, wielowarstwowe, kanapkowe) najczęściej stosowane są wszędzie tam, gdzie potrzeba zamieścić większą ilość informacji na niewielkiej powierzchni etykiety. Są to etykiety w formie rolek. Etykiety tego typu składają się z dwóch warstw. Obie warstwy są połączone ze sobą (dezaktywacja kleju + łączenie warstw). Można wykonać tzw. druk od strony kleju. Działają na zasadzie jednostronnej książeczki. Umożliwiają obejrzenie jednej i drugiej warstwy z informacjami. Najczęściej wierzchnia frontowa etykieta posiada dezaktywację kleju. Standardowo łączy się dwie warstwy, w jednym przebiegu, ale można łączyć w dwóch przebiegach co niestety ma wpływ na czas realizacji i odpowiednio wyższą cenę. Etykiety mogą być dodatkowo uszlachetniane tj. złoceniem, lakier z wybraniem, srebrzeniem, hologramami. Etykiety peel-off (peel & read, peel & reveal) są prostszym rozwiązaniem od książeczek nazywanych "Booklet". Etykiety są świetnym materiałem do przeprowadzania akcji promocyjnych oraz reklamowych.  

 

KONSTRUKCJA MATERIAŁ WIERZCHNI i KLEJ (czytaj więcej)

Najczęściej używanym surowcem jest cienka folia PP polipropylenowa, wybór grubości zależy od tego na jakie opakowania będą aplikowane etykiety. Klienci chcą często jak najcieńszych folii 40 i 50 mikronów gdy etykiety są naklejane na małe opakowania. Grubą kanapkę z folii PP 60 mikronowej wykorzystuje się do naklejania na duże produkty o małych krzywiznach, taka konstrukcja jest nawet łatwiejsza w wyprodukowaniu. Wierzchnia frontowa etykieta jest wykonana z folii PP białej lub przezroczystej. Folia PP jest najlepszym materiałem. Bardzo rzadko stosuje się rozwiązania papierowe, ze względów technologicznych - zrywania materiału. Dzięki specjalnemu modułowi maszyny, najlepszą konstrukcją jest łączenie w jednym przebiegu warstwy folii białej PP z drugą warstwą folii białej PP. Folie PE ze względu na ich naturalną rozciągliwość nie nadaje się do etykiet PEEL - OFF. W przeciwieństwie do folii PP polipropylenowych, które są sztywne i nierozciągliwe. Ze względu na możliwości maszyn zalecamy rozmiary etykiet nie przekraczające 140-150 mm (szerokośći). Wstęga wówczas nie powinna przekraczać szerokości 144-160 mm. Druk od strony kleju jest możliwy dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi. Wykorzystujemy specjalny klej na etykietach, niestety kleje kauczukowe mocne, na mrożenie i odlepne nie są zalecane do zadruku. Nadruk warstwy wierzchniej bez kleju może być wielokolorowy i zabezpieczony specjalnym lakierem. Na kleju można nadrukować do 2 kolorów (najczęściej jeden czarny do napisów a drugi do nałożenia dezaktywatora kleju by stworzyć uchwyt). Grubość folii PP jest do wyboru. Specjalnym zastosowaniem są rozwiązania gdzie są wykorzystywane Olejki, które powodują odklejanie się etykiet od powierzchni opakowania. Do takich zastosowań mamy sprawdzony materiał PP i klej modyfikowany, który jako jedyny na rynku sprawdza się w tak trudnych zastosowaniach

 

ZASTOSOWANIE ETYKIET (czytaj więcej)

- etykieta promocyjna i w branży kosmetycznej i farmaceutycznej, tam gdzie wymagane jest zamieszczenie dużej ilości informacji na temat produktu na małej powierzchni. Tam gdzie nie da się zmieścić wszystkich informacji na niewielkiej etykiecie. 

 

DRUKOWANIE DRUKARKĄ (czytaj więcej)

Etykiety Peel Off ze względu na to, że mają tylko 2 warstwy nadają się do drukowania na drukarce etykiet. Na tych etykietach najczęściej dodrukowywuje się dane zmienne np. datę ważności, kod kreskowy, zmienne informacje.

 


POMOC/PORADA MERYTORYCZNA HANDLOWCA : Michał Bartecki


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Etykiety PEEL OFF są robione w kosntrukcji na rolkach i nie ma możliwości by zrobić je tak by móc drukować na drukarkach arkuszowych A4.  

 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety samoprzylepne na recepty, do oznaczania recept. Są to etykiety "zestawy" do druku dla pacjentów. Na tych etykietach zapisywane są dane pacjenta. W zasadzie są to standardowe etykiety papierowe w kolorze białym bez wstępnego zadruku. Zawierają zwykły standardowy klej. To co je wyróżnia to rozmiar etykiety, który jest charakterystyczny: 33x64 mm. nawinięte w 3 rzędach dla lepszego wykorzystania głowicy drukarki etykiet. 

 


FILMY : (kliknij i rozwiń)

 Przykład drukowania etykiet na recepty w drukarce TSC:


 

PORADY MERYTORYCZNE HANDLOWCÓW : Michał Bartecki, Agnieszka Kacmarska, Daniel Szydłowski.


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Najczęściej używa się konstrukcji na rolkach. Można też użyć standardowych papierów w konstrukcji na arkuszach : JETlaser, Vellum TTR RPAL. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety na leki dla farmacji, do  znakowania leków w branży farmaceutycznej. Są tworzone na potrzeby długoterminowego przechowania produktów w różnych temperaturach. Drukarnia BART wykonuje nadruk kolorowy fleksograficzny na rolkach. Do zadruku wykorzystuje się specjalne farby niskomigracyjne do leków. Najczęściej wybieranym materiałem jest papier samoprzylepny termotransferowy GLOSS. Rzadziej wykorzystuje się papier termiczny TOP z warstwą chemitermiczną. Klienci za pomocą drukarek termotransferowych wykonują u siebie personalizacji etykiet, wykonują zadruki dowolnymi informacjami : termin przydatności do spożycia. Wymiary i kształt dopasowywany jest indyliwdualnie do konkretnych potrzeb klienta. Etykieta często zawiera nadruk loga logotypu danej firmy farmaceutycznej. 

Może się wydawać, że etykiety powinny się trzymać do wszystkich powierzchni, tak by ich nie szło oderwać. Nie ma etykiet z klejem jak tzw. KROPELKA. Problem wynika z tego na jakie powierzchnie mają być naklejone etykiety. Istnieją etykiety z klejem do różnych powierzchni. Są sprawdzone i trzeba dobrać zawsze surowiec i klej do danego zastosowania. Dlatego bardzo ważne jest aby klient określił szczegółowo swoje oczekiwania (co do wytrzymałości surowca materiału wierzchniego i trzymania kleju do danej powierzchni). W przypadku naklejania na kartony probleme jest lakier który zabepziecza jego powierzchnię. Tylko wiedza i doświadczenie handlowca pozwalą dobrać najlepsze rozwiązanie do danych oczekiwań. Najlepiej wysłać próbki kartonika do drukarni, nawet jeśli Klient ma wiedzę na temat jego wyprodukowania, może się okazać i często tak jest, że zastosowano lakier, który w swoim składzie zawiera związki silikony, które uniemożliwiają przeklejenie czegokolwiek do jego powierzchni. Branża farmaceutyczna ma wymagania by lakierować kartoniki lakierem nie UV, by nie było niskiej migracji, ale często się okazuje że firmy nie trzymają się przyjętych zasad a później nie idzie dobrać etykiety która by pełniła plombę do zamknięcia. 

W przypadku małych etykiet o powierzchni klejącej małej, czyli poniżej 32x20 , najlepiej sprawdzić darmowe PRÓBKI !!!, przetestować który klej najlepiej wiąże do danego podłoża (ważny jest surowiec, powierzchnia, warunki użytkowania). 

 

POMOC/PORADA MERYTORYCZNA HANDLOWCA : Michał Bartecki

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Saszetki z płynem do dezynfekcji rąk o działaniu dezynfekującym. Drukarnia saszetek BART wykonuje zadruki fleksograficzne kolorowe na wielowarstowowych laminatach. Drukarnia saszetek BART wykonuje zadruk kolorowy w technice fleksograficznej na laminatach na wstędze nawiniętęj w formie rolki, kooperuje z firmą formującą na maszynie saszetki oraz napełniającą ich zawartość, oraz dostarczającą zapakowane saszetki bezpośrednio do Klienta końcowego. 

 

Najczęściej laminaty te są wykorzystywane jako barierowe jednostkowe opakowanie. W saszetki pakowane są produkty : 

- płynne lub substancje półpłynne.

 

W pełnym kolorze FULL COLOR w wysokiej rozdzielczości HD, automatyczną kontrolą jakości i pasowania i odwzorowaniem kolorów Druk może być zabezpieczany za pomocą lakierów błyszczących. Prestiż produktów można podkreślić za pomocą uszlachetnień : złocenia lub srebrzenia. Do zadruku saszetek stosujemy certyfikowane farby bezpieczne niskomigracyjne i farby niskozapachowe renomowanych firm. Proste saszetki wykonuje się z 3-4 stacji, bardziej skomplikowane to 7-8 stacji (maszyna min. 8 kolorowa). Najcześciej na saszetkach umieszcza się zadruk : nazwę oferowanego produktu, przeznaczenie, zdjęcie, logo producenta które buduje markę i przywiązanie do produktu.  Również umieszcza się opisy, wagę/masę, składniki skład produktu, dane producenta adres kraj pochodzenia, datę ważności, kod kreskowy, fotokomórkę. 

 

Najpopularniejszym wymiarem STICKÓW jest : 58x110mm. 

Saszetki mogą być również w formie torebek z chusteczką o wymiarach : 80x60, 90x60, 100x60,

 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety do odpadów medycznych do znakowania odpadu leku w szpitalach. Etykiety dla szpitali, do znakowania odpadów medycznych szpitala. Wykorzystywane też w laboratoriach. Są to etykiety nawinięte na rolkach, z surowca : papier matowy  (klej akrylowy standard lub kauczukowy do mrożenia) lub gloss rzadziej bo ciężko po nim pisać, termiczny TOP (klej kauczukowy), na którym można pisać długopisem i przybijać pieczątki. Zadrukowane wstępnie w technice fleksograficznie, naczjęściej wyraźnie kolorem czarnym. Proste najtańśze etykiety. Zawierają takie informacje jak : 

 

1. Kod odpadów:

- 18.01.01 (narzędzia chirurgiczne i zabiegowe, oraz ich resztki), NAJCZĘŚCIEJ

- 18.01.02 (części ciała, organy, oraz pojemniki na krew i konserwanty), NAJCZĘŚCIEJ

- 18.01.03 (odpady zawierające żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny), NAJCZĘŚCIEJ

- 18.01.06 (leki cytotoksyczne, chemikalia, odczynniki chemiczne zawierające substancje niebezpieczne, w tym opakowania po substancjach niebezpieczne),

- 18.01.08 (leki cytotoksyczne i cytostatyczne),

- 18.01.09 (leki przeterminowane inne niż 18.01.08), NAJCZĘŚCIEJ

również kody z końcówką : 04/07/09/10/80/81/82

2. Identyfikacja osoby , oddział, osoba odpowiedzialna, podpis

3. Data, zamknięcia worka

4. Miejsce pochodzenia odpadu

5. Adres szpitala, regon, nr. księgi rej. 

6. Symbol zakaźny

 

Wzór etykiety odpadu niebezpiecznego reguluje : rozporządzenie ministra Klimatu z dnia 11.09.2020  

 

POMOC/PORADA MERYTORYCZNA HANDLOWCA :  Agnieszka Kacmarska, Michał Bartecki, Daniel Szydłowski.


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Można wykonać etykiety do znakowania odpadów medycznych na rolkach i w Arkuszach A4. Nasza druakrnia ma sprawdzone papiery i kleje, które polecamy

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykieta pacjenta do znakowania pacjentów dawkowania leków. Dla szpitali. Etykiety dla szpitali, do znakowania związanego z pacjentami. Wykorzystywane w laboratoriach. Są to etykiety nawinięte na rolkach, z surowca : papier matowy  (klej akrylowy standard lub kauczukowy do mrożenia) lub gloss rzadziej bo ciężko po nim pisać, termiczny TOP (klej kauczukowy), na którym można pisać długopisem i przybijać pieczątki. Zadrukowane wstępnie w technice fleksograficznie, naczjęściej wyraźnie kolorem czarnym. Proste najtańśze etykiety. 

 

POMOC PORADA MERYTORYCZNA HANDLOWIEC : Michał Bartecki,  Agnieszka Kacmarska.

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

OPIS SKRÓCONY (czytaj więcej)

Etykiety opaskowe to specjalistyczne etykiety termiczne używane w identyfikacji użytkowników. Wykonane są z mocnego niedrażniącego i nie -zawierającego lateksu tworzywa. Próby otwarcia ogranicza zaklejane zamknięcie. Etykiety opaskowe są trwałe i odporne na wodę. Spełniają wymagania WHO (World Health Organisation) w zakresie poprawy dokładności w identyfikacji pacjentów, HIPPA (American Hospital Association) w zakresie ochrony prywatności i AHA (American Heart Asociation) w w zakresie zmniejszenia ryzyka utraty danych. Etykiety te występują w kolorze białym 2 rozmiarach: dla dzieci:29x215mm dla dorosłych: 29x292mm Etykiety te mają szeroki wachlarz zastosowań: Medycyna Identyfikacja pacjentów Usprawnienie systemów szpitalnych w zarządzaniu pacjentami na oddziałach Rozrywka i Hotelarstwo Parki rozrywki Parki wodne Wejścia na imprezy Inne rynki Kontrola tłumu Znakowanie zwierząt Oznaczenie upoważnionych do wejścia na teren chroniony. Etykiety sprzedawane są w pudełkach po 400 sztuk (2 rolki po 200 sztuk).

 

MERYTORYCZNE PORADY HANDLOWCA : Agnieszka Kacmarska. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie