Drukarnia Fleksograficzna
Etykiety bezklejowe

Biodegradowalny

Folia celulozowa, ma dobrą naturalną barierę na przenikanie tlenu. Nie stanowi jednak bariery na przenikanie wilgoci, nie jest też termozgrzewalna. Po to, aby taka folia była zgrzewalna musi zostać powleczona lakierem. Powleczenie folii lakierem, oprócz umożliwienia jej zgrzewania daje dodatkowo możliwość wprowadzenia bariery na przenikania wilgoci. Dodawanie różnych dodatków do lakierów pozwala na regulowanie poziomu tej barierowości. Taką folię nazywamy często „przezroczystym papierem”. Po zużyciu opakowania wykonanego z takiej folii celulozowej wyrzucamy je do kompostownika. W ciągu 4-5 tygodni celuloza rozkłada się i zamienia się w kompost (brązowy proszek), woda odparowuje, a substancje chemiczne pozostają w środowisku w postaci niewidocznej „skoncentrowanej kropli”. Jeśli użyjemy takiego kompostu w naszym ogrodzie, rosnące tam warzywa wchłoną wspomniane substancje chemiczne. Wskutek tego w naszej marchewce mogą znaleźć się metale ciężkie i inne związki chemiczne. Opisana wyżej folia to CELOFAN. Jest to folia biodegradowalna (zmienia biologicznie swoją formę z folii na proszek), ale nie jest ona w stanie zapewnić nam zdrowego kompostu. Mówimy o takiej folii, że jest biodegradowalna, ale nie jest kompostowalna. Po zmianach  substancji chemicznych które znajdują się w kompoście, folia CELULOZA nie wpływa już negatywnie na otoczenie i nie stanowi żadnego zagrożenia. Marchewka z takiego ogródka nie zawiera ani metali ciężkich, ani żadnych innych substancji chemicznych. Taki kompost jest neutralny / zdrowy. A folia jest kompostowalna. Taką właśnie folią jest NatureFlex. Możemy o tej folii powiedzieć, że jest biodegradowalna i kompostowalna. Do wyboru są dwa rodzaje : 

  • biodegradowalną folię celulozową celofan / cellophane BIAŁA I PRZEZROCZYSTA
  • kompostowalną folię celulozową NatureFlex BIAŁA i PRZEZROCZYSTA

Folie mają wszelkie certyfikaty dopuszczające je do kontaktu z żywnością. Mogą występować zarówno jako biodegradowalny celofan, jak i kompostowalny NatureFlex.

 

POMOC/PORADA MERYTORYCZNA HANDLOWCA : Michał Bartecki


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Surowiec biodegradowalny jest specjalny, występuje w konstrukcjach na rolkach w różnych wariantach. Do drukarek arkuszowych A4 nie ma takiej konstrukcji. Jest tylko NATURElaser z recyklingu. Jednak ze względu na kleje istnieje ograniczenie, ponieważ bęben drukarki laserowej rozgrzewa się do wyższej temperatury i ma negatywny wpływ. Do wyboru jest standardowy klej odporny na wysokie temperatury drukarki laserowej. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie