Drukarnia Fleksograficzna
Etykiety bezklejowe

Lakiery i laminaty

Lakiery i laminaty przezroczyste tworzy praktycznie bezbarwną powierzchnię (analiza spektralna). Pozwalają uzyskiwać dodatkowe efekty wizualne, takie jak połysk lub zmatowienie. Wpływają na odbiór barwy druku. a w niektórych przypadkach (np. barwy niebieskie lub fioletowe) wpływają na kolor istotnie go zmieniając. Mogą „ożywić” barwę i wydobywa z niej głębię poprzez wzrost wrażenia jaskrawości i nasycenia. Lakiery i laminaty zwiększają sztywność i trwałość, a także grubości podłoża drukowego. Drukarnia BART stosuje dowolne kombinacje również z lakierami specjalnymi : lakiery fotoluminescencyjne z dodatkami emitującymi światło w ciemnościach, lakiery zapachowe wydzielające zapach na polakierowanej powierzchni po przetarciu jej dłonią w celu zniszczenia mikrokapsułek z substancją zapachową, lakiery perłowe zawierające pigment perłowy, lakiery brokatowe zawierająca brokat, lakiery wypukłe wyraźnie wystające ponad lakierowaną powierzchnię. Lakierowanie i laminowanie zwiększa sztywność, grubość materiału, poślizg, a te cechy są względnie wymagane przez ostatecznego Klienta i jego produkt. Dlatego doświadczenie handlowców i drukarzy jest bardzo ważne.

Zadruk etykiet kolorowych najczęściej jest zabezpieczany za pomocą lakieru standardowego błyszczącego. Lakiery mogą być o standardowym lub bardzo mocnym połysku GLOSS.  Do kontaktu z żywnością zalecamy stosować lakiery NISKOMIGRACYJNE i NISKOZAPACHOWE. 

 

ZASTOSOWANIA : Do różnych zastosowań stosuje się dane rodzaje lakieru. Najcześciej lakieruje się w celu zazbezpieczenia powierzchni przed ścieraniem nadruku, coraz większą popularność zyskuje zdobienie wybiórcze w wybranych elementach. Lakiery błyszczące TTR nadaja sie do zadruku na drukarkach etykiet, można na nich również pisać długopisem lub markerem. Lakiery o wysokim połysku GLOSS mają duży poślizg, ze względu na dużą zawartość silikonou nie nadają się do zadruku termotransferowego - kalką barwiącą, plujką inkjetową lub długopisem.

 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety z lakierem do druku termotransferowego. Do kontaktu z żywnością zalecamy stosować lakiery NISKOMIGRACYJNE i NISKOZAPACHOWE. Zawsze należy przetestować próbkę etykiet z danym lakierem ponieważ nie wszystkie drukarki tolerują odpowiednie lakiery tępe (problem zacięć/szarpnięć). Do drukarek termicznych nie zalecamy stosowania lakierów TTR. Do etykiet IML, banderol, pętelek, saszetek/laminatów , fruittagów wszędzie tam gdzie ważny jest poślizg nie stosuje się lakierów TTR, które są tępe i powodują efekt sklejenia. 

 

ZASTOSOWANIE : Najcześciej lakieruje się w celu zazbezpieczenia powierzchni przed ścieraniem nadruku. Najczęściej jest zabezpieczany nadruk kolorowy za pomocą lakieru. Jeśli na etykiecie przewidywane jest DRUKOWANIE ZA POMOCĄ DRUKARKi ETYKIET - kalką barwiącą termotransferowo, INKJETOWO, DŁUGOPISEM, wówczas należy użyć lakieru TTR, który jest tepy ale dzięki swojej strukturze powowduje, że można na nim drukować, pisać. Niestety lakiery te nie mają dobrego poślizgu ze względu na brak zawartości silikonu. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety z lakierem matowym, są mniej popularne i rzadziej stosowane od połyskujących.  Lakierowanie lakierem matowym jest ekonomiczną formą zdobienia etykiet, nieznacznie droższą od lakierowania lakierem GLOSS błysk. Do lakierów matowych można zaliczyć również lakier SOFT-TOUCH, który wyróżnia się tym że jest delikatny przyjemny w dotyku. Lakiery matowy również występują w wersjach standarodwych i NISKOMIGRACYJNYCH z atestem do kontaktu z żywnością.   

 

ZASTOSOWANIE : Służą przede wszystkim do zabezpieczania kolorowego zadruku (częściowo wybiórczo lub po całości z wałka). Zabezpieczają nadruk przed ścieraniem.

 

 


PORADY MERYTORYCZNE (rozwiń listę SPECJALISTÓW)

Bartecki Michał

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety zalaminowane. Laminacja polega na pokryciu zadrukowanej etykiety cienką warstwą folii. Zabezpiecza przed uszkodzeniem mechanicznym, substancjami żrącymi czy też zabrudzeniem. Zastosowanie folii do laminowania powoduje pogrubienie i usztywnienie etykiety. Można laminować foliami matowymi i standardowymi GLOSS błyszczącymi.  Popularnymi grubościami folii do laminacji jest BOPP 15, 20, 25 i 30 mikronów. Laminowanie odbywa się po całości powierzchni, nie można wybiórczo. 

 

Posiadamy w swojej ofercie LAMINAT zabezpieczający przed światłem UV, dzięki czemu nadruk jest zabezpieczony przed blaknięciem. 

 

ZASTOSOWANIE : Laminacja stanowi droższą alternatywę dla lakierowania lakierami UV. Często stosuje się połączenie laminatu matowego z lakierem połyskującym, gdzie lakier błyszczącym nałożony jest wybiórczo (polimerem) na elementy, które mają być bardziej widoczne, nadrukowany na laminat matowy TŁO (po całości z wałka). Uzyskuje się wówczas efekt wypukłości. Laminaty lepiej zabepzieczają powierzchnie przed uszkodzeniami od samych lakierów. Najczęściej laminacja używana jest do pogrubienia laminatów z których tworzone są SASZETKI.

 


PORADY MERYTORYCZNE (rozwiń listę SPECJALISTÓW)

Bartecki Michał

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety zadrukowane z zabezpieczeniami takimi jak lakier fluorescencyjny niewidocznym dla oka. Najlepszym rozwiązaniem i zarazem najtańszym spełniającym funkcję zabezpieczającą jest lakier, który świeci na niebiesko pod wpływem lampy UV. Jest to rozwiązanie specjalistyczne na specjalne życzenie klienta. Istnieją też na rynku specjalne typu np. farby termochromowe (zmieniają się pod wpływem temperatury), monetowe (zmieniają kolor po potarciu monetą) czy czarną IR (przepuszczającą promienie IR).  Ze względów ekonomicznych i technologicznych w Polsce zabezpieczanie produktów niewidzialnym drukiem dopiero nabiera tempa. Drukarnie by móc wykonywać nadruk i go kontrolować muszą posiadać wyspecjalizowany sprzęt oraz certyfikat. 

 

ZASTOSOWANIE : Przykładem zastosowania etykiet z nadrukiem niewidocznym są : etykiety owijki na butelki w niemczech, które zadrukowane są specjalnym lakierem fluorescencyjnym. Takie zabezpieczenie powoduje, że nie można podrobić takich etykiet. Wszystko dlatego by produkt jakim jest butelka od napoju z tworzywa sztucznego była poddawana recyklingowi a za jej przekazywanie oddawana kaucja zwrotna. 

 

MERYTORYCZNE PORADY HANDLOWCA : Michał Bartecki

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykieta lakier połysk w wybranym miejscu (zdobienie wybiórcze w wybranych elementach) jest dość popularne szczególnie we fleksografii gdzie wykonuje się to na kolejnej stacji za pomocą polimera który nakłada lakier w wybranym miejscu.  Lakiery o wysokim połysku GLOSS mają duży poślizg, ze względu na dużą zawartość silikonu przez co nie nadają się do zadruku termotransferowego - kalką barwiącą lub długopisem. Do kontaktu z żywnością zalecamy stosować lakiery NISKOMIGRACYJNE i NISKOZAPACHOWE.

 

ZASTOSOWANIE : Najcześciej lakieruje się w celu zazbezpieczenia powierzchni przed ścieraniem nadruku kolorowego.

 


W razie pytań pomocy udzieli specjalista : Michał Bartecki

 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie