Drukarnia Fleksograficzna
Etykiety bezklejowe

Etykiety i naklejki chemiczne

Branżą chemiczna jest równie wymagająca co branżą spożywcza. Stawia inne wymagania, które muszą spełnić producenci etykiet. W branży chemicznej w etykietach ważny są informacje, często duża ich ilość, wizerunek marki, jakość nadruku, tak by wszystkie informacje niezbędne były zawarte. Nie należy zapominać o aspektach prawnych, normach unijnych. Naklejki dla branży chemicznej są bardzo wymagające. Muszą wyróżniać się na tle konkurencji. Mają przykuwać swoją uwagę kolorami, lakierami.

Etykiety chemiczne, branży chemicznej, naklejane są na produkty z chemikaliami. To etykiety zadrukowane informacjami, znakami, symbolami i ostrzeżeniami. Technika ich zadruku jest dowolna np. fleksografia i/lub termotransfer. Taka etykieta ma zapewnić czytelność. Firma BART posiada w swojej ofercie gotowe wzory. Etykiety mogą być wykonane z papieru lub folii. Drukarnia BART zaleca stosowanie specjalizowanych etykiet z tworzyw sztucznych odpornych na działanie warunków atmosferycznych, promieniowanie UV, chemikaliów i rozpuszczalników. Etykiety te dysponują mocnymi klejami do aplikacji na powierzchnie płaskie lub wypukłe typu beczki, pojemniki i butelki. Warto przed podjęciem decyzji zapytać jaki klej nadaje się na jaki rodzaj butelki. Kleje odlepne łatwo usuwalne, mocne kauczukowe, na mrożenie, nie są zalecane do aplikacji na materiały PVC. Drukarnia BART zaleca specjalne kleje. Powierzchnię zadrukowanej farbami kolorowymi etykiety można dodatkowo zabezpieczyć przed ścieraniem za pomocą lakierów UV z wałka np. błyszczącegomatowego. Jeśli coś ma być zadrukowywane dodatkowo na drukarce etykiet to można też zastosować lakier UV z wybraniem za pomocą nadruk z polimera lub za pomocą lakieru TTR z wałka

 

DRUK TTR (czytaj więcej)

Zalecamy stosowanie taśm barwiących żywicznych o zwiększonej odporności na działanie olejów oraz chemikaliów.

 

Etykiety zE ZNAKAMI GHS VS PRAWO (czytaj więcej)

Etykiety chemiczne muszą być przygotowane zgodnie z rozporządzeniem ministra w standardzie GHS (Globalnie Zharmonizowanym System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów). System ten został opracowany przez ONZ w celu standaryzacji w tej dziedzinie. System ten służy do ujednolicenia informacji dotyczących produktów niebezpiecznych. Etykiety GHS zawierają :
- Identyfikator produktu
- Ostrzegawcze HASŁO (Danger, Substancje Żrące, Łatwopalne, Niebezpieczne dla Środowiska)
- Piktogramy obrazki wskazujące rodzaj zagrożenia
- Informacje opisujące obrazki, rodzaj chemikaliów
- Zwroty, hasła ostrzegawcze, określające środki zapobiegawcze
- Informacje o dostawcy
- Dodatkowe informacje
Od 1 grudnia 2010 r. wszystkie produkty chemiczne wprowadzane na rynek UE muszą być oznakowane zgodnie z Globalnym Zharmonizowanym Systemem Klasyfikacji I Oznakowania Chemikaliów. Bezpieczna etykieta to taka, która opracowana została zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi (rozporządzeniem). Dlatego koniecznie trzeba zaadaptować oznaczenia zgodnie z normami wynikających z GHS. Bezpieczne oznakowanie produktu oznacza również zastosowanie odpowiednio trwałej i czytelnej etykiety, tak by najważniejsze informacje nie ulegały zniszczeniu i zawsze dotarły do używającego niebezpiecznych produktów konsumenta.  Dlatego drukarnia BART zaleca użycie do tego celu materiałów z folii zamiast z mniej trwałego papieru.

 

 


FILMY : (kliknij i rozwiń)

Przykład: etykiety chemiczne - ostrzegawcze :


 

PORADY MERYTORYCZNE HANDLOWIEC : Michał Bartecki


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Skomplikowane graficznie i kolorystycznie etykiety są zadrukowane na rolkach. Na rolkach jest większy wybór materiałów (surowców wierzchnich i klejów). Klienci wybierają konstrukcje zapewniające kompromis pomiędzy trwałością a ceną. Najlepszą trwałość nadruku zapewnia druk flekso kolorowy i dodruk zmiennych danych kalkami żywicznymi. Niektórzy klienci wybierają trwałe surowce takie jak POLYLASER GLOSS WH lub MATT z klejem na baniaki, z certyfikatami zapewniającymi jak najdłuższą trwałość. W tym przypadku wygrywa szybkość i wygoda drukowania etykiet na drukarkach arkuszowych A4. Najczęściej stosuje się etykiety A6 lub A5 z opisem zawartości beczki z chemikaliami.  

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety kolorowe na butelki i pojemniki plastikowe, baniaki, bidony, kanistry wykorzystywane są w branży chemicznej. Są to najczęściej etykiety w dużych rozmiarach i nietypowych kształtach. Etykiety te nawinięte są na rolkach na gilzach o średnicy min. 76mm. Wykonane z folii PP polipropylenowej (sztywnej, do pewnych zastosowań) lub folii PE polietylenowej (bardziej giętkiej, opakowania pracujące, zginające się, najpopularniejsze rozwiązanie). Można zastosować materiał wierzchni z papieru ale wówczas trzeba się liczyć z tym, że mogą się pojawić pewne problemy. Etykieta papierowa, materiał papierowy nie jest odpowiednio wytrzymały, dlatego zadruk etykiety zabezpieczony jest dodatkowo przez warstwę lakieru lub laminat (by nie chłoneły wilgoci). Etykiety aplikowane na plastikowe butelki zawierają zadruki kolorowe z elementami ostrzegawczymi (znaki, piktogramy, logo firmy). Wymagania co do tych etykiet zależne są od tego w jakich warunkacj naklejane są te etykiety. Często w środowisku wilgotnym. Płyny te najczęściej zawierają alkohole i dlatego trzeba zastosować etykiety z odpowiednim klejem (standardowy) lub klejem specjalnym przeznaczonym do określonych zastosowań (opakowania HDPE porowate z olejem, chemią, ...). Warto przed podjęciem decyzji zapytać jaki klej nadaje się na jaki rodzaj butelki. Kleje usuwalne - odlepne, mocne kauczukowe i na mrożenie nie są zalecane do aplikacji na materiały PVC. Klienci często decyzują się na to by etykieta była dodatkowo uszłachetniona za pomocą złocenia lub srebrzenia. Na rynku pojawiają się wersje peel off, które na frontowej etykiecie posiadają ładne zdjęcie a na wewnętrznej instrukcje i ostrzeżenia. Producenci produktów z branży chemicznej , często chcą podkreślić ich wyjątkowość poprzez uszlachetnianie etykiet i ozdobienie opakowań - stosując coldstamping foliowanie na zimno

 

ZASTOSOWANIE ETYKIET (czytaj więcej)

Naklejane są na butelki, pojemniki plastikowe, baniaki, bidony, kanistry, w motoryzacji z produktami typu płyny do spryskiwaczy, oleje, chemie przemysłową.

 

NAWOJE NA ROLKACH (czytaj więcej)

NAWÓJ NR 1. :

 

NAWÓJ NR 2.

 

NAWÓJ NR 3.

 

NAWÓJ NR 4.

 

POMOC/PORADA MERYTORYCZNA HANDLOWCA : Michał Bartecki,  Agnieszka Kacmarska, Daniel Szydłowski.


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Jeśli chcemy drukować na drukarkach LASEROWYCH w arkuszach A4 to polecamy : Surowiec : POLYLASER = PET do drukarek laserowcyh

TEMPERATURA: min.etykietowania:5℃,po etykietowaniu od -20℃ do 70℃. PRZYCZEPNOŚĆ : 12n. POWIERZCHNIA: Płaska,krzywa. Klej na : pet pp HDPE / PE pvc metal guma ogólnie. ZASTOSOWANIE : Na dwór, wodoodporny klej, odporna na warunki atmosferyczne. Do zastosowań wymagających dużej trwałości np. do etykietowania BECZEK i w logistyce. Do znakowania KABLI, ŚWIATŁOWODÓW. Do kolorowego zadruku obrazków ROŚLIN.

DO DRUKAREK:  termotransferowych i LASEROWYCH A4 suchy-toner (Folie PP i PE nie nadają się do drukarek A4) : Xerox , Canon imagePRESS, imageRUNNER, iSENSYS, MAXIFY, ComPress LP4, Degrava 8500, HP LaserJET EnterP. Pro, Intec Edge850, iSys Apex1290 Edge850, KIPc7800, NeuraLabel 500e, Oce VarioPrint i VarioStream, Uninet iColor700 i 900, Xerox ColorQube Igen4 Phaser, WorkCentre D95A/D110/D125.

 

Jeśli firma posiada drukarki etykiet na rolkach to wówczas polecamy:

- Folie PE100 wh RP77, Folie PE matt opaque PINK RP77, Folie PP 60 tc white Rp77

- Folia Syntransfer RP77

- Folie PP 60 tc white RH7, Folia PP S445n

- Folie PP 60 tc white RC18, PET wh RC18, PET wh RC20, Folia PET AL170, 8039, 8049

- Folia Polylaser Matt white RP77

- Folia POLIPRINT100, PE-HD

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety na mydła mydło w płynie, tworzone są na potrzeby długoterminowego znakowania produktów chemii gospodarstwa domowego. Drukarnia BART wykonuje nadruk kolorowy fleksograficzny na rolkach. Do zadruku warto wykorzystać farby i lakiery odporne na trudne warunki. Klienci za pomocą drukarek termotransferowych mogą dodrukowywać zmienne dane jak numery partii czy daty ważności. Wymiary i kształt naklejek jest dopasowywany indyliwdualnie do konkretnych potrzeb klienta. Etykieta często zawiera nadruk loga logotypu danej firmy kosmetycznej. 

 

POMOC/PORADA MERYTORYCZNA HANDLOWCA : Michał Bartecki


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Etykiety na rolkach na wódki i do farmacji występują w konstrukcjach z klejami ultra clear, na podkładach przezroczystych clear PET. Etykiety aplikowane są na butelki za pomocą aplikatorów automatycznych. Czujniki ultrasonograficzne nie potrzebują czarnych znaczników. Na butelki aplikuje się gotowe etykiety, nic się na nich nie dodrukowuje z tego względu druk na drukarkach arkuszowych nie ma sensu. Nie ma też aplikatorów, które by współpracowały z drukarkami arkuszowymi. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety na różne produkty płyn do dezynfekcji na butelki czy spray antywirusowy i antybakteryjny do dezynfekcji rąk i powierzchni. Ze względu na duże ilości najczęściej wykonane są na rolkach. Mogą mieć nietypowe niestandardowe kształty pasujące do buteleczki. Wykonane są w technice druku fleksograficznego. Ważne by druk był odporny na chemikalia i ścieranie. Powierzchnię zadrukowanej farbami etykiety warto zabezpieczyć przed ścieraniem za pomocą lakieru UV z wałka np. błyszczącegomatowego lub z wybraniem za pomocą polimerów. Można też zabezpieczyć etykiety za pomocą laminatu z folii PP błyszczącego lub matowego istotne jest wówczas czy na tej etykiecie będzie dodrukowywana data ważności i numer seryjny/partii.  Etykiety chemiczne z płynem do dezynfekcji przeważnie zawierają wyraźnie nadrukowane logo firmy i znak ostrzegawczy

 

Typowe rozmiary etykiet : 

- etykiety na buteleczki małe 100ml : 89x44

- etykiety na baniaki 5000ml - 5L i 20l : 140x120 i 120x140mm. 125x140 standard

- etykiety na spray 400ml : 138x204mm. 

- żel antybakteryjny, gazik do mycia rąk w rozmairze 80x60mm. i 70x60mm. oraz stick 58x110mm.

 

Jakie treści muszą znaleźć się na etykiecie ? :

- podstawowe informacjenazwę, jasny opis przeznaczenia i opis wyrobu wraz z jego składem

dane podmiotu odpowiedzialnego zgodne z tymi podanymi we wpisie do rejestru KRS.

- instrukcja użytkowania, w celu osiągnięcia przez użytkownika skutecznych efektów. Etykieta powinna zawierać szczegóły dotyczące skutecznej dawki, sposobu zastosowania, a nawet temperatury. 

- powinna przedstawiać instrukcje dotyczące sposobu przechowania produktu.

- informacje dotyczące rodzaju wykorzystanej substancji czynnej oraz niebezpieczeństw związanych z ich użytkowaniem. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich oznaczeń, np. wskazujących na łatwopalność substancji, znaki ostrzegawcze.

- opis skutków ubocznych oraz wskazówki dotyczące przeprowadzenia pierwszej pomocy. Wskazane skutki uboczne powinny dotyczyć między innymi sytuacji zetknięcia produktu ze skórą i gałkami ocznymi, a także w wypadku jego spożycia.

- numer pozwolenia na obrót. Ponadto należy zapewnić podstawowe dane, takie jak numer serii czy data ważności użycia.

Etykiety niektórych specjalistycznych środków do dezynfekcji powinny przedstawiać również okres wyłączenia obiektu z użytkowania lub czas wentylacji, metody eliminacji skażenia, dane dotyczące wpływu na środowisko naturalne, określenie ewentualnego ryzyka biologicznego.

 

          Rozporządzenia i komunikaty

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

- ECO GARANTIE

Belgijski Symbol EcoGarantie - znak ekologiczny dla środków do prania, środków czystości i środków do pielęgnacji ciała. Certyfikat ekologiczny przyznawany jest produktom, których proces powstawania nie burzy równowagi biologicznej między ludźmi, roślinami i zwierzętami, uwzględniając przy tym kryteria jakościowe i ekonomiczne. Symbol ekologiczny Ecogarantie informuje konsumenta, że produkt jest ekologiczny, bezpieczny i trwały zgodnie z wymogami belgijskiego instytutu certyfikującego PROBILA UNITRAB.

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety na beczki wysyłane drogą morską. Etykiety mogą być nawinięte na rolkach lub na Arkuszach A4. Najważniejsze żeby surowiec i klej były odporne na działanie wody słonej. Branża transportu drogą morską posiada odpowiednie standard : BritishStandards BS 5609, GHS i IMDG. Standardy te mówią z jakich surowców należy najlepiej korzystać. W standardzie podane są drukarki laserowe, które zapewniają dobry nadruk na ArkuszachA4. Jeśli byśmy mieli jednak porównywać trwałość nadruku drukarką laserową i flexo UV z lakierem to jesto to tak jakby porównywać kalki woskowe do żywicznych. Jeśli chcemy by nadruk był jak najtrwalszy to lepiej wybrać nadruk fleksograficzny.  

  

POMOC/PORADA MERYTORYCZNA HANDLOWCA : Michał Bartecki


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Jeśli chcemy drukować na drukarkach LASEROWYCH w arkuszach A4 to polecamy : 

Surowiec : POLYLASER

TEMPERATURA: min.etykietowania:5℃,po etykietowaniu od -20℃ do 70℃.

PRZYCZEPNOŚĆ : 12n.

POWIERZCHNIA: Płaska,krzywa. Klej na : pet pp HDPE / PE pvc metal guma ogólnie

ZASTOSOWANIE : Na dwór, wodoodporny klej, odporna na warunki atmosferyczne. Do zastosowań wymagających dużej trwałości np. do etykietowania BECZEK i w logistyce.

Do znakowania KABLI, ŚWIATŁOWODÓW. Do kolorowego zadruku obrazków ROŚLIN.

DO DRUKAREK:  termotransferowych i LASEROWYCH A4 suchy-toner (Folie PP i PE nie nadają się do drukarek A4) : Xerox , Canon imagePRESS, imageRUNNER, iSENSYS, MAXIFY, ComPress LP4, Degrava 8500, HP LaserJET EnterP. Pro, Intec Edge850, iSys Apex1290 Edge850, KIPc7800, NeuraLabel 500e, Oce VarioPrint i VarioStream, Uninet iColor700 i 900, Xerox ColorQube Igen4 Phaser, WorkCentre D95A/D110/D125.

 

Jeśli firma posiada drukarki etykiet na rolkach to wówczas polecamy:

- Folie PE100 wh RP77

- Folie PE matt opaque PINK RP77

- Folie PP 60 tc white Rp77

- Folie PP 60 tc white RH7

- Folie PP 60 tc white RC18

- Syntransfer RP77

- Polylaser Matt white RP77

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie