Drukarnia Fleksograficzna
Etykiety bezklejowe

Etykiety na alkohole

Branża alkoholowa jest najbardziej skomplikowana. Firmy prześciagają się by uzyskać jak najwyższej jakości etykiety. Naklejki są wysoko przetworzone, uszlachetnione, z licznymi zdobieniami złoceniami, efektami by się wyróżnić. Lakiery matowe i błyszczące, wybiórcze ich stosowanie, wszystko po to się stosuje by klienci czuli, że mają do czynienia z dobrem luksusowym i drogim.

Etykiety na wódki lub na butelki z alkoholem tworzą kompozycję i wizerunek całego produktu. Najczęściej są to etykiety dekoracyjne ze zdobieniem, nawiniete na rolkach, nie w arkuszach. Mogą mieć kształty proste lub nietypowe dopasowane do specjalnie wyprofilowanych kształtów butelki. Dzięki wykrojnikom specjalnym powstaje elegancki i wyrafinowany efekt końcowy. Ze względu na wysoką jakość nadruku i użycie specjalnych materiałów wierzchnich są to etykiety przeznaczone do średnich i dużych nakładów. Ze względu na ilość nie wykonujemy etykiet na Wesela dla młodej pary chyba, że ktoś planuje zakup minimum 5tyś sztuk butelek. Zadruk na etykietach wykonywany jest metodą fleksodruku. W przypadku wódek surowcem wierzchnim najczęściej stosuje się bezbarwną folię lub specjalne aluminium (zapamiętuje kształt butelki).  Etykiety na wódki powinny wytrzymywać ujemne temperatury i wilgotność, dlatego trzeba dobrać odpowiedni klej do tego celu. Producenci z branży alkoholowej, często dodatkowo podkreślają wyjątkowość swoich produktów, poprzez uszlachetnianie stosując coldstamping foliowanie na zimnolakierowania (lakier mat sottouch), farbami specjalnymi, tłoczenia. W przypadku aluminium można bez problemu tłoczyć, dla folii trzeba użyć specjalnej metody.

 

KONSTRUKCJE (czytaj więcej)

W przypadku wódek surowcem wierzchnim najczęściej stosowanym są : folia bezbarwna lub specjalne aluminium (które zapamiętuje kształt butelki) :
1. Folia Clear bezbarwna dająca efekt No Label Look. Z klejem do alkoholi.
2. ALUMINIUM : jest drogim surowcem i najczęściej wykorzystuje się go do tłoczenia i aplikowania na trudne kształty butelek. Etykiety foliowe można złocić i tłoczyć ale trzeba użyć specjalnej metody do tego celu. Etykiety na wódki muszą wytrzymywać ujemne temperatury i wysoką wilgotność, dlatego trzeba dobrać odpowiedni klej do danego materiału. Z odpowiednim klejem.

 

NAWOJE NA ROLKACH (czytaj więcej)

NAWÓJ NR 1. :

 

NAWÓJ NR 2.

 

NAWÓJ NR 3.

 

NAWÓJ NR 4.

 

 

MERYTORYCZNE PORADY HANDLOWCA : Michał Bartecki


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Etykiety na rolkach na wódki i do farmacji występują w konstrukcjach z klejami ultra clear, na podkładach przezroczystych clear PET. Etykiety aplikowane są na butelki za pomocą aplikatorów automatycznych. Czujniki ultrasonograficzne nie potrzebują czarnych znaczników. Na butelki aplikuje się gotowe etykiety, nic się na nich nie dodrukowuje z tego względu druk na drukarkach arkuszowych nie ma sensu. Nie ma też aplikatorów, które by współpracowały z drukarkami arkuszowymi. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety na wino, do oznakowania butelek wina. Istnieje wiele rodzajów materiałów wierzchnich dostępnych na rynku. Etykiety te są najpopularniejsze w krajach, w których jest ogromna produkcja win (francja, hiszpania, portugalia, włochy, niemcy, ...). Duże znaczenie mają kleje. Powinny mieć dobrą adhesię do wilgotnych powierzchni. Materiały wierzchnie : Klasyczne (Classica), Laid i Antiqua Ivory, Natural Brown (paski kleju), Tela (Embossing). Wszystkie te powierzchnie nie są idealnie gładkie, w przeciwieństwie do papieru półbłysk CastGloss. Etykiety branży winiarskiej powinny wytrzymywać ujemne temperatury i wilgotność, dlatego trzeba dobrać odpowiedni klej do tego celu. Producenci z branży alkoholowej, często dodatkowo podkreślają wyjątkowość swoich produktów, poprzez uszlachetnianie stosując coldstamping foliowanie na zimnolakierowania (lakier mat sottouch), farbami specjalnymi, tłoczenia. W przypadku aluminium można bez problemu tłoczyć, dla folii trzeba użyć specjalnej metody.

Dodatkowym uszlachetnieniem etykiet winiarskich jest : złocenia na zimno, srebrzenie cold foil, lakierowanie wybiórcze lakierem matowym i z połyskiem.

 

KLEJE (czytaj więcej)

Można zastosować różne typy klejów:
- standardowe
- specjalne.

Kleje akrylowe zapewniają szybkość i łatwość przetwarzania, szybsze etykietowanie. Kauczukowe kleje lepiej zachowują się w niskich temperaturach i warunkach wilgotnych co jest dość częste przy rozlewaniu win. Lepsza jest także odporność na tzw. kubełek lodu, czyli przechowanie butelki wraz z etykietą w lodzie przez kilka godzin, co sprawia że papier przemaka. Kleje kauczukowe mają wydłużoną wytrzymałość na te warunki.

 

NAWOJE NA ROLKACH (czytaj więcej)

NAWÓJ NR 1. :

 

NAWÓJ NR 2.

 

NAWÓJ NR 3.

 

NAWÓJ NR 4.

 

PORADY MERYTORYCZNE HANDLOWCÓW : Michał Bartecki


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Surowiec winiarski z klejem do win jest specjalny, występuje w konstrukcjach na rolkach. Do drukarek arkuszowych A4 nie ma takich materiałów. Etykiety winiarskie są oklejane najczęściej za pomocą aplikatorów pobierających etykiety z rolek. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety wrap-around na butelki. Są to etykiety napoje, zwane często potocznie owijkami. Owijki są najczęściej aplikowane na butelki PET. Są to monofolie z materiału cienkiego foliowego przezroczystego. Są nawinięte na rolkach. Najczęściej zawierają zadruk fleksograficzny, CMYK + biały poddruk, + ewentualnie Pantone. Owijki na monofoliach - laminaty, różnią się od standardowych etykiet/naklejek tym że nie posiadają kleju na całej powierzchni, tylko w miejscu łączenia.

 

NAWOJE NA ROLKACH (czytaj więcej)

NAWÓJ NR 1. :

 

NAWÓJ NR 2.

 

NAWÓJ NR 3.

 

NAWÓJ NR 4.

 

 

 
MERYTORYCZNE PORADY HANDLOWCA : Michał Bartecki

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety na piwo butelki z piwem, najczęściej są to etykiety dekoracyjne ze zdobieniem. Drukarnia BART wykonuje etykiety na piwa nawiniete na rolkach, nie w arkuszach. Mogą mieć kształty proste lub nietypowe dopasowane do specjalnie wyprofilowanych kształtów butelki. Dzięki wykrojnikom specjalnym powstaje elegancki i wyrafinowany efekt końcowy. Ze względu na wysoką jakość nadruku i użycie specjalnych materiałów wierzchnich są to etykiety przeznaczone do średnich i dużych nakładów. Zadruk na etykietach wykonywany jest metodą fleksodruku. Etykiety można uszlachetnić : złocenia na zimno cold stamping, lakierowania, farbami specjalnymi.

Etykiety na piwa powinny wytrzymywać ujemne temperatury i wilgotność, dlatego trzeba dobrać odpowiedni klej do tego celu. W zależnosci od zapotrzebowania (najczęściej zwrotne butelki) można zastosować: 1. klej pernamentny standardowy, 2. klej, który się dezaktywuje pod wpływem wody (nie nadaje się tam gdzie jest wilgoć bo się zaczną odklejać), 3. specjalny klej, który puszcza pod wpływem mycia w ługu sodowym.

 

PORADY MERYTORYCZNE HANDLOWCÓW : Michał Bartecki


Arkusze A4 vs ROLA (rozwiń czytaj)

Surowiec papierowy z klejem do win/piwa jest specjalny, występuje w konstrukcjach na rolkach. Do drukarek arkuszowych A4 nie ma takich materiałów. Etykiety winiarskie są oklejane najczęściej za pomocą aplikatorów pobierających etykiety z rolek. 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie