Drukarnia Fleksograficzna
Etykiety bezklejowe

Etykiety do kodów kreskowych


Jednowymiarowy kod kreskowy to wzór złożony z jasnych i ciemnych paskow (kresek), uporządkowany w postaci czytelnych dla urządzeń systemow identyfikacji. Służy do szybkiego i bezbłędnego odczytu ukrytych w kodzie informacji - umozliwia efektywną identyfikację produktow. Kod paskowy to obecnie najpopularniejsza technika automatycznej identyfikacji towarow, obiektow logistycznych i innych urządzeń. Znajduje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Kod musi mieć ściśle określone wymiary i proporcje. Ważny są też inne parametry, takie jak kontrast jasnej i ciemnej kreski, modulacja kodu oraz defekty. Im gorsza jakość powyższych wskaźników, tym bardziej jest utrudniony odczyt kodu za pomocą skanera (czytnik kodu kreskowego). Kody paskowe mogą być drukowane przez drukarki etykiet, a także drukarki igłowe, laserowe, atramentowe itd. Najlepszą jakość (dekodowalność) kodu uzyskuje się dzięki pracy z drukarkami termicznymi i drukarkami termotransferowymi – rezultat taki jest wynikiem sposobu druku, zastosowanego w tych drukarkach.

 

Należy zawsze pamiętać o tym, że etykiety z kodem kreskowym muszą być czytelne przez czytniki kodów skenery kodu kreskowego. Drukarnie i przygotowalnie etykiet stosują specjalne narzędzia, służące do sprawdzenia czy kod kreskowy jest właściwy i odpowiedni. Wielkość i skala kodu kreskowego nie są przypadkowe. Dla kodów EAN 13 zalecamy by kody kreskowe mieściły się w przestrzeni 32x20mm. Mniejsze kody będą sprawiać problemy przy odczycie. Ważny jest również kontrast, jeśli etykieta jest biała to kodó kreskowy pownien być możliwie jak najbardziej kontrastujący czyli czarny. Dlatego na etykietach transparentnych pod kodami kreskowymi drukowany jest biały poddruk dla osiągnięcia jak najlepszego konstrastu. 



DRUKOWANIE KODOW KRESKOWYCH - co warto wiedzieć ? :

*) Kody kreskowe najczęściej drukowane są na etykietach w kolorze czarnym z podkładem białym po to by zachować najlepszą czytelność przez czytniki kodow.

*) Kody paskowe mogą być drukowane w innym kolorze niż czarnym na białym podkładzie, należy jednak pamiętać, że niektóre czytniki kodow nie czytają pewnych kolorow kodow kreskowych np. czerwonych.

*) Drukowanie kodow kreskowych na etykietach z FOLII PRZEZROCZYSTEJ należy przemyśleć. Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. biały poddruk pod kod kreskowy. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy lepszą czytelność kodu kreskowego. W innym razie kontrast pomiędzy liniami kodu a kolorem opakowania może być na tyle mały, że czytnik kodow tego nie wychwyci. 


Napisz e-mail z zapytaniem    Formularz    Tel. +48 61-28-53568


KODY JEDNOWYMIAROWE : 


EAN (ang. European Article Numbering) oznacza Europejski kod towarowy,a wzorowany jest na kodzie UPC. UPC i EAN są kodami numerycznymi o stałej długości. Warto wiedzieć, że UPC(ang. Universal Product Code) to numeryczny uniwersalny kod produktu, który nie jest kodem samosprawdzalnym.

 

- Kod 2z5 ITF jest ciągłym i samosprawdzalnym kodem numerycznym, posiadającym zmienną długość i wykorzystywanym przy opakowaniach zbiorczych - do oznakowania jednostek wysyłkowych, kierowanych do sklepow i hurtowni.

 

- Kodabar (ang. Codabar) to kod, który poza numerami, koduje również znaki specjalne (-$ :/.+%). Wykorzystywany jest powszechnie w bankach krwi w służbie zdrowia, a także przy kontroli transportu w branży lotniczej, w handlu detalicznym oraz systemach bibliotecznych. Jest kodem nieciągłym, samosprawdzalnym.

 

- Kod 39 jest alfanumeryczny (koduje 43 znaki, cyfry 0-9, 26 dużych liter alfabetu, 7 znakow specjalnych). W kodzie 39 można przedstawić 128 znakow ASCII. Jest kodem dyskretnym, samosprawdzalnym. Jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym, służy do znakowania części oraz kontroli i sterowania gospodarką materialową. Znalazł też zastosowanie w służbie zdrowia – umozliwia identyfikację pacjentow, zapisu procesu leczenia, obsługi dokumentacji, wypisów, kontroli magazynu, a także identyfikację lekow (ich produkcji, magazynowania, dystrybucji i zużycia). Został wyparty przez kod 128 i kody 2D.

 

- Alfanumeryczny Kod 93 to ulepszona wersja kodu 39, kodująca 47 znakow. Jest kodem ciągłym, samosprawdzającym i charakteryzuje się bardzo dużą gęstością znakow.

 

- UCC/EAN-128 jest jednym z najpopularniejszych kodow na świecie. Umozliwia zakodowanie 128 znakow ASCII. Jest ciągły i samosprawdzalny.

 


KODY WIELOWYMIAROWE :

PDF417 - Kod dwuwymiarowy (ang. Portable Data File) został opracowany w celu kodowania większych ilości informacji, niż to jest możliwe w przypadku tradycyjnych kodow liniowych. Można nim zakodować 256 znakow ASCII II. Konstrukcja kodu jest gwarantem czytelności w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach (np. gdy 50% kodu ulegnie zniszczeniu). Jest ciągły i samosprawdzalny. Stanowi podręczną bazę danych. Popularnym zastosowaniem kodu jest zapis treści dokumentu rejestracyjnego pojazdu.

 

DATAMATRIX jest kodem matrycowaym, stosowanym do oznaczania części w przemyśle elektronicznym, identyfikacji narzędzi i innych małych przedmiotow.

 

- POZOSTAŁE KODY DWUWYMIAROWE : QRCode, MaxiCode-UPS, MicroPDF417, MicroQRCode