Drukarnia Fleksograficzna

Branża farmaceutyczna

Przemysł farmaceutyczny.

Etykiety używane w farmacji są aplikowane na materiały różnych kształtów, najczęściej na małe i zaokrąglone powierzchnie jak np. próbówki, pojemniki, strzykawki, fiolki. Są to powierzchnie trudne w aplikowaniu. Przechowywanie towarów w niskich temperaturach wymaga specjalnych etykiet, materiału wierzchniego i kleju. Dla jednostek wykonujących badania naukowe w dziedzinie medycyny i biologii polecane są specjalistyczne etykiety samoprzylepne przeznaczone do głębokiego mrożenia. Są odporne na warunki przechowywania i formy sterylizacji laboratoryjnej. Ważnym czynnikiem znaczącym w przypadku etykiet farmaceutycznych jest to by krawędzie etykiety się unosiły, nie odginały po zaplikowaniu na opakowaniu. Ważne jest by etykieta nie była zbyt sztywna by nie próbowała wracać do swojego pierwotnego kształtu. Etykiety farmaceutyczne różnią się od etykiet dla aptek, wykorzystanym klejem, który jest wysokiej przyczepności początkowej. Dzięki temu nie odklejają się od powierzchni o niestandardowej krzywiźnie. Gdy etykiety mają być poddane sterylizacji wówczas wykorzystuje się etykiety foliowe PP białe ze specjalnym klejem. Gdy etykiety mają być tanie i być używane na pojemniki to wówczas wykorzystuje się materiał papier, z włóknami umieszocznymi w taki sposób by uniknąć problemu prostowania się etykiet.

 

NADRUK TERMOTRANSFEROWY NA DRUKARCE (czytaj więcej)

Etykiety farmaceutyczne posiadają najczęściej powierzchnię foliową błyszczącą. W zależności od tego jaką trwałość zadruku oczekiujemy, możemy użyć do zadruku tańszych kalek barwiących żywicznych lub droższych. Kalki barwiące woskowe nie są zalecane.

 

ZASTOSOWANIE Z KLEJEM (czytaj więcej)

 


PORADY MERYTORYCZNE (rozwiń listę SPECJALISTÓW)

Bartecki Marek

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety samoprzylepne dla aptek, etykiety aptekarskie. Na tych etykietach zapisywane są najczęściej dane identyfikujące leki, tekst, kod kreskowy, data ważności, adres i informacje o aptece. Drukowanie wykonuje się za pomocą drukarek termicznych. Do oznaczania leków wykorzystywane są etykiety papierowe termiczne i termotransferowe białe, które zawierają zwykły standardowy klej. Naklejki dla aptek wyróżnia / charakteryzuje mały rozmiar np.

- 32x20 mm.

- 35x25 mm.

 


PORADY MERYTORYCZNE (rozwiń listę SPECJALISTÓW)

Pietrzak Jacek

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety peel off (dwu warstwowe, wielowarstwowe, kanapkowe) najczęściej stosowane są wszędzie tam, gdzie potrzeba zamieścić większą ilość informacji na niewielkiej powierzchni etykiety. Są to etykiety w formie rolek. Etykiety tego typu składają się z dwóch warstw. Obie warstwy są połączone ze sobą (dezaktywacja kleju + łączenie warstw). Można wykonać tzw. druk od strony kleju. Działają na zasadzie jednostronnej książeczki. Umożliwiają obejrzenie jednej i drugiej warstwy z informacjami. Najczęściej wierzchnia frontowa etykieta posiada dezaktywację kleju. Standardowo łączy się dwie warstwy, w jednym przebiegu, ale można łączyć w dwóch przebiegach co niestety ma wpływ na czas realizacji i odpowiednio wyższą cenę. Etykiety mogą być dodatkowo uszlachetniane tj. złoceniem, lakier z wybraniem, srebrzeniem, hologramami. Etykiety peel-off (peel & read, peel & reveal) są prostszym rozwiązaniem od książeczek nazywanych "Booklet". Etykiety są świetnym materiałem do przeprowadzania akcji promocyjnych oraz reklamowych.  

 

KONSTRUKCJA MATERIAŁ WIERZCHNI i KLEJ (czytaj więcej)

Najczęściej używanym surowcem jest cienka folia PP polipropylenowa, wybór grubości zależy od tego na jakie opakowania będą aplikowane etykiety. Klienci chcą często jak najcieńszych folii 40 i 50 mikronów gdy etykiety są naklejane na małe opakowania. Grubą kanapkę z folii PP 60 mikronowej wykorzystuje się do naklejania na duże produkty o małych krzywiznach, taka konstrukcja jest nawet łatwiejsza w wyprodukowaniu. Wierzchnia frontowa etykieta jest wykonana z folii PP białej lub przezroczystej. Folia PP jest najlepszym materiałem. Bardzo rzadko stosuje się rozwiązania papierowe, ze względów technologicznych - zrywania materiału. Dzięki specjalnemu modułowi maszyny, najlepszą konstrukcją jest łączenie w jednym przebiegu warstwy folii białej PP z drugą warstwą folii białej PP. Folie PE ze względu na ich naturalną rozciągliwość nie nadaje się do etykiet PEEL - OFF. W przeciwieństwie do folii PP polipropylenowych, które są sztywne i nierozciągliwe. Ze względu na możliwości maszyn zalecamy rozmiary etykiet nie przekraczające 140-150 mm (szerokośći). Wstęga wówczas nie powinna przekraczać szerokości 144-160 mm. Druk od strony kleju jest możliwy dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi. Wykorzystujemy specjalny klej na etykietach, niestety kleje kauczukowe mocne, na mrożenie i odlepne nie są zalecane do zadruku. Nadruk warstwy wierzchniej bez kleju może być wielokolorowy i zabezpieczony specjalnym lakierem. Na kleju można nadrukować do 2 kolorów (najczęściej jeden czarny do napisów a drugi do nałożenia dezaktywatora kleju by stworzyć uchwyt). Grubość folii PP jest do wyboru.

 

ZASTOSOWANIE ETYKIET (czytaj więcej)

- etykieta promocyjna i w branży kosmetycznej i farmaceutycznej, tam gdzie wymagane jest zamieszczenie dużej ilości informacji na temat produktu na małej powierzchni. Tam gdzie nie da się zmieścić wszystkich informacji na niewielkiej etykiecie.

 

DRUKOWANIE DRUKARKĄ (czytaj więcej)

Etykiety Peel Off ze względu na to, że mają tylko 2 warstwy nadają się do drukowania na drukarce etykiet. Na tych etykietach najczęściej dodrukowywuje się dane zmienne np. datę ważności, kod kreskowy, zmienne informacje.

 


PORADY MERYTORYCZNE (rozwiń listę SPECJALISTÓW)

Marek Bartecki

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety samoprzylepne na recepty, do oznaczania recept. Są to etykiety "zestawy" do druku dla pacjentów. Na tych etykietach zapisywane są dane pacjenta. W zasadzie są to standardowe etykiety papierowe w kolorze białym bez wstępnego zadruku. Zawierają zwykły standardowy klej. To co je wyróżnia to rozmiar etykiety, który jest charakterystyczny: 33x64 mm. nawinięte w 3 rzędach dla lepszego wykorzystania głowicy drukarki etykiet. 

 


FILMY : (kliknij i rozwiń)

 Przykład drukowania etykiet na recepty w drukarce TSC:


Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety do metkownic, metki samoprzylepne w rolkach. Do ręczncyh aplikatorów Towa, do metkownic i datowników. Do etykiet białych i kolorowych z papieru i folii na podkładzie silikonowym papierowym. Podkład silikonowany na cienkiej folii PET gorzej się nadaje do takich zastosowań. Naklejki nawinięte są na rolkach różnych średnic w zależności od potrzeby, najczęściej małych fi 40, fi 25 mm. Służą do naklejania na różne produkty, do ich znakowania i identyfikacji. Drukarnia BART w zależności od rozmiaru etykiety, średnicy gilzy nawija dowolne ilości etykiet na rolki tak by nie sprawiały problemów w trakcie użytkowania.

 

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie