Drukarnia Fleksograficzna

Branża chemiczna

Przemysł chemiczny.

Etykiety chemiczne naklejane na produkty z chemikaliami. To etykiety zadrukowane informacjami, znakami, symbolami i ostrzeżeniami. Technika ich zadruku jest dowolna np. fleksografia i/lub termotransfer. Taka etykieta ma zapewnić czytelność. Firma BART posiada w swojej ofercie gotowe wzory. Etykiety mogą być wykonane z papieru lub folii. Drukarnia BART zaleca stosowanie specjalizowanych etykiet z tworzyw sztucznych odpornych na działanie warunków atmosferycznych, promieniowanie UV, chemikaliów i rozpuszczalników. Etykiety te dysponują mocnymi klejami do aplikacji na powierzchnie płaskie lub wypukłe typu beczki, pojemniki i butelki. Warto przed podjęciem decyzji zapytać jaki klej nadaje się na jaki rodzaj butelki. Kleje odlepne łatwo usuwalne, mocne kauczukowe, na mrożenie, nie są zalecane do aplikacji na materiały PVC. Drukarnia BART zaleca specjalne kleje.

 

DRUK TTR (czytaj więcej)

Zalecamy stosowanie taśm barwiących żywicznych o zwiększonej odporności na działanie olejów oraz chemikaliów.

 

Etykiety zE ZNAKAMI GHS VS PRAWO (czytaj więcej)

Etykiety chemiczne muszą być przygotowane zgodnie z rozporządzeniem ministra w standardzie GHS (Globalnie Zharmonizowanym System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów). System ten został opracowany przez ONZ w celu standaryzacji w tej dziedzinie. System ten służy do ujednolicenia informacji dotyczących produktów niebezpiecznych. Etykiety GHS zawierają :
- Identyfikator produktu
- Ostrzegawcze HASŁO (Danger, Substancje Żrące, Łatwopalne, Niebezpieczne dla Środowiska)
- Piktogramy obrazki wskazujące rodzaj zagrożenia
- Informacje opisujące obrazki, rodzaj chemikaliów
- Zwroty, hasła ostrzegawcze, określające środki zapobiegawcze
- Informacje o dostawcy
- Dodatkowe informacje
Od 1 grudnia 2010 r. wszystkie produkty chemiczne wprowadzane na rynek UE muszą być oznakowane zgodnie z Globalnym Zharmonizowanym Systemem Klasyfikacji I Oznakowania Chemikaliów. Bezpieczna etykieta to taka, która opracowana została zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi (rozporządzeniem). Dlatego koniecznie trzeba zaadaptować oznaczenia zgodnie z normami wynikających z GHS. Bezpieczne oznakowanie produktu oznacza również zastosowanie odpowiednio trwałej i czytelnej etykiety, tak by najważniejsze informacje nie ulegały zniszczeniu i zawsze dotarły do używającego niebezpiecznych produktów konsumenta.  Dlatego drukarnia BART zaleca użycie do tego celu materiałów z folii zamiast z mniej trwałego papieru.

 


PORADY MERYTORYCZNE (rozwiń listę SPECJALISTÓW)

Pietrzak Jacek

FILMY : (kliknij i rozwiń)

Przykład: etykiety chemiczne - ostrzegawcze :


Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

Etykiety kolorowe na butelki i pojemniki plastikowe, baniaki, bidony, kanistry. Są to najczęściej etykiety w dużych rozmiarach i nietypowych kształtach. Etykiety te nawinięte są na rolkach na gilzach o średnicy min. 76mm. Wykonane z folii PP polipropylenowej (sztywnej, do pewnych zastosowań) lub folii PE polietylenowej (bardziej giętkiej, opakowania pracujące, zginające się, najpopularniejsze rozwiązanie). Można zastosować materiał wierzchni z papieru ale wówczas trzeba się liczyć z tym, że mogą się pojawić pewne problemy. Etykieta papierowa, materiał papierowy nie jest odpowiednio wytrzymały, dlatego zadruk etykiety zabezpieczony jest dodatkowo przez warstwę lakieru lub laminat (by nie chłoneły wilgoci). Etykiety aplikowane na plastikowe butelki zawierają zadruki kolorowe z elementami ostrzegawczymi (znaki, piktogramy). Wymagania co do tych etykiet zależne są od tego w jakich warunkacj naklejane są te etykiety. Często w środowisku wilgotnym. Płyny te najczęściej zawierają alkohole i dlatego trzeba zastosować etykiety z odpowiednim klejem (standardowy) lub klejem specjalnym przeznaczonym do określonych zastosowań (opakowania HDPE porowate z olejem, chemią, ...). Warto przed podjęciem decyzji zapytać jaki klej nadaje się na jaki rodzaj butelki. Kleje usuwalne - odlepne, mocne kauczukowe i na mrożenie nie są zalecane do aplikacji na materiały PVC. Klienci często decyzują się na to by etykieta była dodatkowo uszłachetniona za pomocą złocenia lub srebrzenia. Na rynku pojawiają się wersje peel off, które na frontowej etykiecie posiadają ładne zdjęcie a na wewnętrznej instrukcje i ostrzeżenia.

 

ZASTOSOWANIE ETYKIET (czytaj więcej)

Naklejane są na butelki, pojemniki plastikowe, baniaki, bidony, kanistry, w motoryzacji z produktami typu płyny do spryskiwaczy, oleje, chemie przemysłową.

 

NAWOJE NA ROLKACH (czytaj więcej)

NAWÓJ NR 1. :

 

NAWÓJ NR 2.

 

NAWÓJ NR 3.

 

NAWÓJ NR 4.

 


PORADY MERYTORYCZNE (rozwiń listę SPECJALISTÓW)

Pietrzak Jacek

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie

- ECO GARANTIE

Belgijski Symbol EcoGarantie - znak ekologiczny dla środków do prania, środków czystości i środków do pielęgnacji ciała. Certyfikat ekologiczny przyznawany jest produktom, których proces powstawania nie burzy równowagi biologicznej między ludźmi, roślinami i zwierzętami, uwzględniając przy tym kryteria jakościowe i ekonomiczne. Symbol ekologiczny Ecogarantie informuje konsumenta, że produkt jest ekologiczny, bezpieczny i trwały zgodnie z wymogami belgijskiego instytutu certyfikującego PROBILA UNITRAB.

Czytaj więcej

Prześlij zapytanie