Drukarnia Fleksograficzna
Etykiety bezklejowe

Etykiety bio eco biodegradowalne biokompostowalne


- OPAKOWANIA BIODEGRADOWALNE, można oznaczać symbolem : 

Etykiety bio czyli biodegradowalne i biokompostowalne.

Istnieją na rynku opakowania biodegradowalne i biokompostowalne ale każdy ich element musi taki być łącznie z klejem etykiety. Na tą chwilę nie ma infrastutury, która by zajmowała się opakowaniami BIO. Nie można mylić opakowań do Recyklingu z opakowaniami BIO. Opakowania BIO powinny być umieszczane w osobnych koszach by się nie mieszały z materiałami do recyklingu, ponieważ takie materiały BIO zanieczyszczają folie i ani się nie nadają wówczas do recyklingu ani nie będą biodegradowalne. Problem bierze się z przepisów albo jego braku. Drukarnia BART posiada etykiety w pełni biodegradowalne biokompostowalne, które są przyjazne dla środowiska, podlegają w 100% degradacji. Surowiec wykorzystywany do takiego rodzaju etykiet samoprzylepnych jest tworzony z materiałów organicznych, które otrzymywane są drogą chemicznej syntezy. Ostateczną przeszkodą są jeszcze farby użyte do zadruku ponieważ niestety jeszcze nie podlegają biodegradacji. Jeśli w przypadku kleju możemy nie mieć większych trudności z otrzymaniem organicznej mieszanki, zdolnej do całkowitego rozkładu w krótkim czasie, tak w kwestii farb niestety nie nastąpił jeszcze żaden znaczący przełom technologiczny. Niemniej jednak, nawet użycie zadruku nie niweluje korzyści związanych z posiadania eko-etykiety.

Opakowania BIO rozkładają się podczas kompostowania z odpadami organicznymi, nie uwalniając przy tym substancji szkodliwych. Przy utylizacji biotworzyw emisja gazów cieplarnianych jest niemal o połowę niższa niż w przypadku tworzyw sztucznych. Opakowania BIO jako materiał jednorodny nie wymagają dodatkowej segregacji , wraz z resztkami żywności trafiają do kompostownika. Znak ekologiczny jest przeznaczony dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Produkty ekologiczne z tym symbolem ekologicznym są w pełni biodegradowalne i mogą być kompostowane wraz z odpadami organicznymi. Podczas kompostowania nie uwalniają substancji szkodliwych dla środowiska. Etykieta ekologiczna jest przyznawana przez DIN CERTCO (Niemiecki Instutut Standaryzacji). Opakowanie biodegradowalne powinno być całkowicie bio co za tym idzie nadruk powienien zostać wykonany za pomocą specjalnych farb. 

 

 


W razie pytań pomocy udzieli specjalista : Michał Bartecki

 


Napisz e-mail z zapytaniem    Formularz    Tel. +48 61-28-53568


FOLIE BIO CELULOZA

Folia celulozowa „schodzi” z linii produkcyjnej niepowlekana lakierem. Ma dobrą naturalną barierę na przenikanie tlenu. Nie stanowi jednak bariery na przenikanie wilgoci, nie jest też termozgrzewalna. Po to, aby taka folia była zgrzewalna musi zostać powleczona lakierem. Powleczenie folii lakierem, oprócz umożliwienia jej zgrzewania daje dodatkowo możliwość wprowadzenia bariery na przenikania wilgoci. Dodawanie różnych dodatków do lakierów pozwala na regulowanie poziomu tej barierowości. Folia celulozowa składa się w 75% z celulozy (pochodzącej z masy celulozowej, otrzymywanej ze ścieru drzewnego), w 7% z wody i w 18 % z substancji chemicznych, które są „wchłaniane” przez folię podczas procesu produkcyjnego. Taką folię nazywamy często „przezroczystym papierem”. Po zużyciu opakowania wykonanego z takiej folii celulozowej wyrzucamy je do kompostownika. W ciągu 4-5 tygodni celuloza rozkłada się i zamienia się w kompost (brązowy proszek), woda odparowuje, a substancje chemiczne pozostają w środowisku w postaci niewidocznej „skoncentrowanej kropli”. Jeśli użyjemy takiego kompostu w naszym ogrodzie, rosnące tam warzywa wchłoną wspomniane substancje chemiczne. Wskutek tego w naszej marchewce mogą znaleźć się metale ciężkie i inne związki chemiczne. Opisana wyżej folia to celofan. Jest to folia biodegradowalna (zmienia biologicznie swoją formę z folii na proszek), ale nie jest ona w stanie zapewnić nam zdrowego kompostu. Mówimy o takiej folii, że jest biodegradowalna, ale nie jest kompostowalna. Po zmianach  substancji chemicznych które znajdują się w kompoście, folia CELULOZA nie wpływa już negatywnie na otoczenie i nie stanowi żadnego zagrożenia. Marchewka z takiego ogródka nie zawiera ani metali ciężkich, ani żadnych innych substancji chemicznych. Taki kompost jest neutralny / zdrowy. A folia jest kompostowalna. Taką właśnie folią jest NatureFlex. Możemy o tej folii powiedzieć, że jest biodegradowalna i kompostowalna. Do wyboru są dwa rodzaje : 

 

  • - biodegradowalną folię celulozową celofan / cellophane
  • - kompostowalną folię celulozową NatureFlex

 

Folię tą można używać do wędzenia. Folie powlekane lakierami mają różne symbole. Różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim właściwościami barierowymi (na tlen i na wilgoć / parę wodną) oraz temperaturami zgrzewu. Nadają się do zadruku i laminowania oraz stosowania na maszynach pakujących. Mają wszelkie certyfikaty dopuszczające je do kontaktu z żywnością. Mogą występować zarówno jako biodegradowalny celofan, jak i kompostowalny NatureFlex. Mogą być to folie w kolorze białym i przezroczyste.